بلاکچین چیست و چگونه کار میکند؟

دسته بندی : آموزش 20 مهر 1401

تعریف بلاک چین

بلاک چین یک دفتر کل مشترک و تغییرناپذیر است که فرآیند ثبت تراکنش ها و ردیابی دارایی ها را در یک شبکه تجاری تسهیل می کند. یک دارایی می تواند مشهود باشد (خانه، ماشین، پول نقد، زمین) یا نامشهود (مالکیت معنوی، حق ثبت اختراع، حق چاپ، نام تجاری). تقریباً هر چیزی با ارزش را می توان در یک شبکه بلاک چین ردیابی و داد و ستد کرد و ریسک را کاهش داد و هزینه ها را برای همه درگیرها کاهش داد.

چرا بلاک چین مهم است؟

کسب و کار بر اساس اطلاعات اجرا می شود. هرچه سریعتر دریافت شود و دقیق تر باشد، بهتر است. بلاک چین برای ارائه آن اطلاعات ایده آل است زیرا اطلاعات فوری، به اشتراک گذاشته شده و کاملا شفاف ذخیره شده در یک دفتر کل غیرقابل تغییر را فراهم می کند که فقط توسط اعضای مجاز شبکه قابل دسترسی است. یک شبکه بلاک چین می تواند سفارش ها، پرداخت ها، حساب ها، تولید و بسیاری موارد دیگر را ردیابی کند. و از آنجایی که اعضا یک دیدگاه واحد از حقیقت دارند، می‌توانید تمام جزئیات یک تراکنش را مشاهده کنید و به شما اطمینان بیشتری می‌دهد، همچنین کارایی‌ها و فرصت‌های جدیدی را به شما می‌دهد.

عناصر کلیدی یک بلاک چین چیست؟

عناصر کلیدی یک بلاکچین شامل سه بخش میباشد:

1. فناوری دفتر کل توزیع شده

همه شرکت کنندگان شبکه به دفتر کل توزیع شده و رکورد غیرقابل تغییر تراکنش های آن دسترسی دارند. با این دفتر کل مشترک، تراکنش‌ها فقط یک بار ثبت می‌شوند و تلاش‌های تکراری را که معمول شبکه‌های تجاری سنتی است، حذف می‌کند.

2. رکوردهای تغییرناپذیر

هیچ شرکت‌کننده‌ای نمی‌تواند تراکنش را پس از ثبت در دفتر مشترک تغییر دهد یا دستکاری کند. اگر یک رکورد تراکنش شامل خطا باشد، باید یک تراکنش جدید برای معکوس کردن خطا اضافه شود و هر دو تراکنش قابل مشاهده هستند.

3. قراردادهای هوشمند

برای سرعت بخشیدن به تراکنش ها، مجموعه ای از قوانین – که قرارداد هوشمند نامیده می شود – بر روی بلاک چین ذخیره می شود و به صورت خودکار اجرا می شود. یک قرارداد هوشمند می تواند شرایطی را برای انتقال اوراق قرضه شرکتی تعریف کند، شامل شرایط پرداخت بیمه مسافرتی و موارد دیگر باشد.


تفاوت بیت کوین و بلاکچین

بلاک چین یک فناوری است که اولین بار در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت و شبکه بیت کوین از آن استفاده می‌کند تا به هدف اصلی خود یعنی تمرکززدایی برسد. برای درک تفاوت بیت کوین و بلاک چین، می‌توانیم از تشبیهات بسیار ساده استفاده کنیم. لازم نیست راه دوری برویم؛ همه شما هر روز (و حتی همین الان) از اینترنت استفاده می‌کنید و درباره آن دانش نسبی دارید؛ پس از اینترنت شروع می‌کنیم:

-> اینترنت، فناوری ویژه‌ای برای اشتراک‌گذاری اطلاعات است.
-> موتورهای جستجو یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین راه‌های استفاده از فناوری اینترنت به شمار می‌روند.
-> وبسایت گوگل، یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین موتورهای جستجو است.

به همین ترتیب:

-> بلاک چین فناوری ویژه‌ای است که برای ثبت اطلاعات به‌صورت غیرمتمرکز به کار گرفته می‌شود.
-> ارزهای دیجیتال یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین راه‌های استفاده از فناوری بلاک چین به شمار می‌روند.
-> بیت کوین به‌نوبه خود، اولین و شناخته‌شده‌ترین نمونه یک ارز دیجیتال است.

درست است که امروزه بسیاری از کاربران اینترنت تمام نیازهای اینترنتی خود را از طریق گوگل برآورده می‌کنند؛ اما هیچ‌گاه گوگل را با اینترنت اشتباه نمی‌گیریم و آن‌ها را به‌جای یکدیگر به کار نمی‌بریم. بنابراین اگرچه بیت کوین هم اولین و پرطرفدارترین نمونه کاربردی فناوری بلاک چین است، اما نباید این دو را با هم اشتباه گرفت.

جمع‌بندی:
بلاک چین یک فناوری برای ثبت اطلاعات بدون امکان تغییر و دستکاری است و برای اولین بار در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. ارزهای دیجیتال از بلاک چین استفاده می‌کنند تا بتوانند بدون نیاز به واسطه‌ و سازمان مرکزی، امنیت و صحت تراکنش‌های شبکه را تضمین کنند. این فناوری می‌تواند در حوزه‌های دیگری هم مورد استفاده قرار بگیرد.

برچسب:
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

مقالات مشابه

نظرات