اتواع تحلیل ارز دیجیتال تحلیل تکنیکال تحلیل فاندامنتال

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ارزهای دیجیتال

دسته بندی : تحلیل 26 آبان 1401

مقدمه

اگر قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال و ترید را دارید. برای کسب سودهای کلان و موفقیت در این دنیای پرهیجان، باید مهارت بالایی در تحلیل ارز دیجیتال داشته باشید. و این زمانی محقق می‌شود که با استراتژی بوده و پشت هر تصمیم‌گیری و تفکری، تحلیلی منطقی وجود داشته باشد.
اگرچه هیچ‌ فردی نمی‌تواند در تمامی معاملات خود پیروزباشد، اما راهکارهایی نیز وجود دارند که می‌توانند احتمال بُرد معامله‌گرها را افزایش دهند.
یکی از تعیین‌کننده‌ترین عوامل در کسب نتیجه مطلوب، شناخت انواع تحلیل رمز ارز‌ها در بازار است. که در این مقاله از ارزهشت قصد داریم تا شما را با انواع تحلیل، در بازار ارز های دیجیتال آشنا کنیم.

انواع روش های تحلیل ارز دیجیتال

اگر می‌بینیدکه برخی از معامله‌گران همیشه در حال کسب سودهای کلان هستند، این به شانس و اقبال آن‌ها بستگی ندارد. بلکه معامله‌گران حرفه‌ای زمان‌های زیادی را صرف یادگیری روش‌های تحلیل ارز دیجیتال کرده‌اند. به این ترتیب هیچ ارزی را بدون حساب و کتاب، خرید و فروش نمی‌کنند.
در صورتی که عکس این مطلب هم وجود دارد؛ در معامله‌گران مبتدی یا کسانی که فقط به دانستن نام رمز ارزها وسازندگان و صرافی ها اکتفا کرده و در یادگیری تحلیل‌ها، تعلل می‌کنند؛ خطر از دست رفتن سرمایه بیشتر است.

تحلیل تکنیکال

1.تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

تحلیل تکنیکال یکی از روش‌های متداول برای تحلیل بازارهایی است؛ که بر پایه عرضه و تقاضا هستند. این شیوه از تحلیل، تمرکز بر داده‌ها و نمودار بازارها دارد و با استفاده از آن‌ها الگوها و روند‌ها را شناسایی کرده تا به پیش‌بینی قابل اطمینانی از آینده بازار دست پیدا کند.
هدف از تحلیل ارز دیجیتال به صورت تکنیکال، پیش بینی قیمت آتی یک کریپتوکارنسی با بررسی حجم معاملات و قیمت ارز دیجیتال در یک بازه زمانی مشخص است.

چرا باید از تحلیل تکنیکال استفاده کنیم؟

از طریق تحلیل تکنیکال سرمایه‌گذاران می‌توانند با نگاهی منطقی‌ و مطمئن معاملات خود را انجام دهند. این امر طبعا سودآوری و آسودگی خاطر بیشتری به همراه دارد.

الگوهای کلیدی در تحلیل تکنیکال

همانطور که اشاره شد اساس تحلیل تکنیکال استفاده از نمودارها و الگو هاست؛ از این رو اصول اساسی تحلیل تکنیکال را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • روند حرکت قیمت مشخص است.
  • همه چیز در نمودار قیمت قابل کشف است.
  • تاریخ همواره در حال تکرار شدن است.

1.  روند حرکت قیمت مشخص است:
یک اصل اساسی در تحلیل تکنیکال این است که قیمت طبق روندی خاصی عمل می‌کند. بر اساس این تعریف پس از اینکه در بازار یک روند قیمت تثبیت یابد،‌ در آینده نیز حرکت قیمت تمایل دارد تا در همان جهت حرکت کند.
به این معنا که اگر روند بخواهد تغییر کند باید حجم معاملات زیادی در جهت تغییر روند اعمال شود. در غیر اینصورت تمایل قیمت برای حفظ روند فعلی اش بیشتر خواهد بود.

2. همه چیز در نمودار قیمت قابل کشف است:
با اینکه در تحلیل تکنیکال، تنها حرکت نموداری قیمت در نظر گرفته می‌شود. اما قیمت هر ارز، تمامی عوامل فاندامنتال تاثیر گذار را منعکس می‌کند. بازتاب تمام عوامل در بازار مشخص است.
تحلیلگران تکنیکال بر این باوراند که عوامل زیادی مثل فاکتور های اقتصادی کلان و روان شناسی بازار سرمایه و بسیاری فاکتور‌های دیگر، قیمت سهام را تعیین می‌ کند. این ویژگی باعث می‌شود که جز تحلیل روند قیمت از بررسی عوامل دیگر بی‌نیاز شود.

3.تاریخ همواره در حال تکرار شدن است:
یک ایده مهم دیگ،ر در تحلیل تکنیکال آن است که تاریخ عمدتا از لحاظ حرکت قیمت، تمایل به تکرار شدن دارد.
ذات تکراری حرکت قیمت، به روانشناسی بازار نسبت داده می‌شود. به بیان دیگر شرکت کنندگان در بازار، تمایل دارند که در طول زمان واکنش مشابهی نسبت به نوسانات بازار ارائه دهند.
تحلیل تکنیکال از الگو های نمودار برای تحلیل حرکت‌های بازار و درک الگو ها استفاده می‌کند. هر چند که بسیاری از این نمودار ها بیش از 100 سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما تصور می‌شود که هنوز با اطلاعات امروزی مرتبط هستند، زیرا آنها الگو های حرکت قیمت را به گونه ای نشان می‌دهند که اغلب خودشان را تکرار می‌کنند.

تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال

2.تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

تحلیل فاندامنتال و یا بنیادی نام یکی از روش های تحلیل بازار های مالی می باشد. این تحلیل علم ارزیابی متغیر‌های اقتصادی و همچنین مالی می باشد. هدف نهایی از تحلیل فاندامنتال، این است که متوجه شوید آیا دارایی موردنظر، بیش ‌از حد ارزش‌گذاری شده یا ارزش آن بیش از قیمت فعلی است. پس از آن، می‌توانید نتیجه‌‌ای را که به دست آورده‌اید در معاملات خود به کار بگیرید.

چرا باید از تحلیل فاندامنتال استفاده کنیم؟

تجربه سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف نشان می‌دهد که شاید بتوان در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت بدون در نظر گرفتن تحلیل فاندامنتال پروژه و فقط با تکیه بر تحلیل تکنیکال، سود خوبی بدست آورد و موفق بود. اما اگر هدف از سرمایه‌گذاری میان‌مدت و به ویژه بلند‌مدت باشد، علاوه بر تحلیل تکنیکال، حتما لازم است پروژه را از نظر فاندامنتال نیز مورد بررسی قرار داد.

مقایسه تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال

  • در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال، تنها تغییرات به وجودآمده در روند قیمت و داده ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. این تعریف دقیقا برعکس تحلیل فاندامنتال است؛ چرا که در این روش،‌ تحلیل متکی به پارامترهای پایه ای مانند فناوری، تیم پشت رمز ارز، یا اخبار مربوط به آن می‌شود.
  • در تحلیل تکنیکال،‌ سرمایه گذاران تحلیل خود را روی نمودار انجام می‌دهند در صورتی که در تحلیل فاندامنتال، پیش بینی قیمت از طریق پیگیری اخبار مربوط به رمز ارزها و پژوهش در خصوص آن ها میسر می‌شود.
  • در تحلیل تکنیکال، معامله‌گران از ابزارهای فنی مانند اندیکاتور، الگوهای نمودار، الگو های شمع، کندل و…. استفاده می‌کنند. در صورتی که برای تحلیل فاندامنتال ابزار خاصی وجود ندارد.

جمع بندی
طبقه گفته‌ها در این مقاله، مهم ترین کاری که باید قبل از سرمایه گذاری در بازار رمز ارز‌ها به آن توجه ویژه‌ای داشت؛ تحلیل درست و منطقی است. و برای رسیدن به یک تحلیل درست، با درصد وقوع بالا لازم است که از هر دو روش تحلیل فاندامنتال و تکنیکال ارز دیجیتال، استفاده شود.

برچسب:
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظرات