بیت کوین به عنوان یک کالا

بیت کوین به عنوان یک کالا، چه برتری به کالاهای دیگر دارد؟

دسته بندی : اخبار 25 آبان 1402
بیت کوین به عنوان یک کالا، چه برتری به کالاهای دیگر دارد؟  ۱۴ سال گذشته، با پیشرفت و نوآوری فناوری، یک کالا به وجود آمد. اگرچه بسیاری ممکن است اهمیت و تأثیر کالاها را نادیده بگیرند، اما رشد سریع جهان باعث شده که کالاهای جدید پیروان خود را داشته باشند.

اقلامی چون طلا، دارچین، کاکائو، قهوه، روغن (هم خام و هم زیتون) و نمک نقش بزرگی در تحول جهان ایفا کرده‌اند. در واقع، تمام این موارد در طول تاریخ توسط انسان‌ها برای ذخیره یا انتقال ارزش به کار رفته‌اند. جنگ‌ها بر سر ادویه‌ها جنجالی شده‌اند، ارتش‌ها بر سر طلا به نبرد پرداخته‌اند، و نفت خام، کالای اساسی جهان مدرن، تأثیرگذاری بی‌پایانی بر صنایع و زندگی انسان در سرتاسر کره زمین دارد.

با این حال، در مقابل این موارد کالای جدید بیت‌کوین، همچنان که به شکلی به کالاهای موجود شبیه است، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که آن را از دیگران متمایز می‌سازد. به طور واقع این کالا دارای ویژگی‌هایی است که پیش از این در تاریخ دنیا به چشم نخورده‌اند. ویژگی‌هایی که قابلیت تأثیر عمیقی بر تاریخ جهان را دارا هستند. در این مطلب از وبلاگ ارز هشت، به تحلیل این موضوع می‌پردازیم، با ما همراه باشید.


ویژگی‌های بیت کوین به عنوان یک کالا


  • بیت کوین اولین پول دیجیتالی و در واقع اولین کالای دیجیتال است.
  • BTC اولین کالای دیجیتالی است که برنامه تولید آن از پیش تعیین شده است. به طوری که مهم نیست چه تعدادی وارد خط تولید برای این کالا شوند، به  هر حال میزان تولید این کالا از پیش تعیین شده است. بنابراین، عرضه کل را می‌توان با حاشیه خطا یک دهم درصدی محاسبه کرد. برای درک بهتر، به این فکر کنید که آیا کسی می‌داند در سال ۲۰۳۷ چه مقدار نفت قرار است تولید شود؟ نه، چرا محاسبه دقیق آن بستگی به شرایط زیادی دارد. اما بیت کوین برنامه‌ای مشخص دارد و در سال ۲۰۳۷ باید حدود ۲۰.۵۰۰ بیت کوین یل ۵۶.۲۵ BTC در روز تولید شود.
  • بیت کوین اولین کالا با عرضه جهانی دقیق است و به طور مستقل و با اطمینان می‌توان آن را تایید کرد.
  • این ارز دیجیتال، اولین کالا در جهان است که در اختیار همه‌گان قرار دارد و هر شخصی می‌تواند با فراهم آوردن امکانات لازم اقدام به تولیدآن کند. تولید بیت کوین حتی محدودیت سنی هم ندارد.
  • و در آخر می‌توان گفت بیت کوین اولین کالای دیجیتالی است که اطلاعات آن دقیقا همانطور که هست ذخیره می‌شود. (امکان تغییر در اطلاعات وجود ندارد.) در واقع حمل و نقل این کالا با اطلاعات یکسان انجام می‌شود.

مطالب مرتبط: خرید بیت کوین با تومان در ایران چگونه است؟عجیب است اما یکی از دلایل ارزش بیت کوین کمیابی آن است و آن را می‌توان تنها تجربه بشر از کالایی با کمیابی دیجیتال دانست. همانطور که همه ما درباره تاریخچه بیت کوین اطلاعات داریم، می‌دانیم که  این ارز دیجیتال یک دارایی کاملا جدید است و به شدت بر جهان اثر گذاشته است و کشف آن شباهت بسیار زیادی به الکتریسیته دارد.

به طور کلی ماهیت بیت کوین اصلا شبیه به کالا‌های دیگر نیست. جالب است که این کالای نسبتا نوظهور در این مدت حضور خود توانسته است تا بر سایر کالاها حکومیت داشته باشد. بنابراین می‌توان آن را یک کالا با دوام برای سرمایه‌گذاری دانست. برخی از ویژگی‌هایی که آن را نسبت به سایرین برتر می‌کند عبارت‌اند از: کمیابی، غیرمتمرکز بودن، امنیت بالا، قابل حمل بودن و حفظ حریم خصوصی افراد.


بیت کوین کالایی اجتناب ناپذیر


این واقعیت عجیب است اما قطعا در آینده شاهد این خواهیم بود که ارزهای فیات از بین بروند. چرا که این پول ها با توجه به دیجیتالی شدن دنیا، چاره ای جز نابودی ندارند و همانطور که شاهد هستید دنیا در حال پیشرفت و طلوع عصر اطلاعات است.

آیا این جالب نیست؟ اینکه این اتفاقات رخ خواهد داد و به واقعیت تبدیل خواهد شد، باعث می شود به این درک برسیم که بیت کوین اجتناب ناپذیر است.


نتیجه گیری


به طور کلی انسان از کالا، پول  و هر چیز دیگری در حوزه مالی توقعات ذیل را دارد

  • وسیله مبادله باشد
  • قابل ذخیره‌سازی ثروت باشد
  • دارای واحد قابل اندازه گیری و شمارش باشد.  

بیت کوین به عنوان کالا همه این موارد را دارد. درست است که پول‌های فیزیکی و یا دارایی‌های ارزشمندی همچون طلا نیز ویژگی‌های مشابه‌ای دارند. اما در دنیای پیشرفته امروز اکثریت افراد سرمایه‌گذاری بر روی یک دارایی دیجیتال را ارجح‌تر می‌دانند. لذا همه آنچه که در این مطلب به بررسی آن پرداختیم باعث پذیرش بیت کوین به عنوان یک دارایی یا کالای برتر از سمت افراد می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظرات