بلاک چین

۳ استفاده دیگر از بلاک چین، فراتر از رمزنگاری

دسته بندی : اخبار 26 دی 1401

موارد استفاده از بلاک چین در سال‌های اخیر بسیار فراتر از ارزهای دیجیتال گسترش یافته است. صنایع متعددی این فناوری را در طیف وسیعی از خدمات از جمله مراقبت‌های بهداشتی، لجستیک و امورمالی پذیرفته‌اند.

عوامل زیادی پشت گسترش بی وقفه بلاک چین‌ها در همه امور زندگی ما قرار دارد. بلاک چین‌ها غیرمتمرکز و شفاف هستند همینطور آنها ظرفیت کل شبکه را افزایش می دهند. بنابراین دری را برای حل مسائلی که پیش از این به قدرت محاسباتی زیادی احتیاج داشتند باز می‌کنند. مهم‌تر از همه، آن‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند که دارایی‌های خود را بدون اتکا به اشخاص ثالث (مثل بانک‌ها)کنترل کنند.

با تکامل بلاکچین، شرکت‌ها در سراسر جهان در تلاش هستند تا بهترین راه‌ها را برای پیاده‌سازی این فناوری برای طیف وسیعی از برنامه‌ها بیابند. برای اینکه با دید بازتری به این موضوع نگاه کنید، ارز هشت پروژه‌هایی را پیدا کرده که با ورود بلاکچین به آنها، صنایع متحول خواهند شد.

بلاک چین

بلاکچین در مراقبت‌های بهداشتی

سوابق پزشکی مدت‌هاست که در قلمرو پزشکان یا مؤسسات بهداشتی در سراسر جهان است. در سال 2020، پایگاه داده ای که شامل اطلاعات حساسی مانند شناسه های دولتی و شماره شناسه مالیاتی افشا شد. در این پایگاه اطلاعات بیش از 115000 نفر  مبتلا به کووید-19 بود.

این حادثه الهام بخش ShelterZoom بود تا راه حلی برای محافظت از داده های پزشکی بیماران در برابر نفوذهای سایبری مشابه در آینده ایجاد کند. این شرکت یک  نرم‌افزار اسناد هوشمند به‌عنوان یک سرویس ایجاد کرد و با یک بیمارستان خصوصی شریک شد. در این پروژه به بیماران مالکیت و کنترل کامل بر پرونده‌های پزشکی‎شان به صورت اختصاصی داده میشد.

چائو چنگ-شورلند، مدیرعامل ShelterZoom گفت:

هر پرونده بیمار نشانه گذاری می شود، به این معنی که یک کلید خصوصی به هر پرونده آنلاین متصل می شود.

از طریق یک برنامه اکستنش مبتنی بر بلاک چین یا برنامه تلفن همراه، کاربران می توانند به داشبورد پرونده پزشکی دسترسی داشته باشند و هر کار مورد نیازی را در هر زمان انجام دهند. همچنین به بیماران اجازه می‌دهد بدون اینکه ایمیلی را باز کنند، آن را ردیابی کنند و در صورت اطمینهان روی آن کلیک کنند.

مدیر اجرایی توضیح داد:

با انتقال سوابق بیماران بیمارستان به بلاک چین، بیماران می توانند به جای اینکه منتظر ارسال سوابق کاغذی یا فکس شوند، فوراً به سوابق پزشکی دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر بیش از 300000 بیمار در نتیجه این مشارکت به برنامه Web3 دسترسی دارند. همچنین برنامه هایی برای گسترش این خدمات به سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در آرژانتین وجود دارد.

مالکیت داده ها در بلاکچین

در دهه‌های اخیر با پیشرفت اینترنت داده‌ها به یک منبع ارزشمند تبدیل شده‌اند. از لحاظ تاریخی، کاربران اطلاعات خصوصی خود را به صورت رایگان در اختیار وب‌سایت‌ها و خدمات قرار می‌دهند.  زمانی که این شرکت‌ها اطلاعات خصوصی خود را به اشخاص ثالث می‌فروشند، سود مالی ندارند. با این حال، با Web3، کاربران می توانند یک بار دیگر کنترل داده های خود را در دست بگیرند. آنها میتوانند تعیین کنند که آیا از افشای آن برای منافع خود درآمد کسب کنند یا خیر.

Dimo یک پروتکل داده حمل و نقل غیرمتمرکز است که به کاربران اجازه می دهد تا داده های خودرو خود را ضبط کنند. مالکان می توانند این اطلاعات را به صورت خصوصی با برنامه ها به اشتراک بگذارند. این اطلاعات شرکت‌های ذی نفع را قادر می سازد تا در مورد نرخ بیمه و تامین مالی محاسبات دقیق‌تری داشته باشند. در مقابل به کاربران در صورت مشارکت در شبکه دیمو، توکن بومی DIMO پاداش داده می شود.

 

الکس فلیکس، مدیر ارشد سرمایه گذاری CoinFund (یکی از سرمایه گذاران Dimo) اظهار داشت:

خواه NFT باشد یا بازی، هرچه فناوری بلاک چین در خارج از تجارت و حدس و گمان بیشتر استفاده شود، بیشتر انتظار داریم که مصرف کنندگان ارزش این فناوری را درک کنند. ما می‌خواهیم به جایی برسیم که مصرف‌کنندگان بدون اینکه به آن فکر کنند، فناوری کریپتو را انتخاب کنند. برای این‌کار باید بهترین نوع استفاده از این فناوری را به آنها نشان دهیم.»

فلیکس معتقد است که پروژه‌هایی که بر داده‌های شخص اول متمرکز شده‌اند، جایگزین کوکی‌ها در تبلیغات می‌شوند و شخصی‌سازی را پشتیبانی می‌کنند. وی خاطرنشان کرد: وب 3 به کاربران اجازه می دهد تا از داده های خود درآمد کسب کنند. مصرف کنندگان می توانند از این نوآوری اساسی که از طریق فناوری بلاک چین ممکن شده است، بهره مند شوند.

بلاک چین

معنای جدید لوکس، بلاک چین است

کنسرسیوم بلاک چین Aura به منظور اجازه دادن به مشتریان برندهای لوکس برای تأیید صحت محصول تاسیس شد. به عنوان مثال، پرادا از طریق مشارکت با Aura به مشتریان امکان می دهد جواهرات و الماس های طلای بازیافتی را کنترل کنند. آنها از این روش می‌توانند از اصالت و شفافیت آنها در هر مرحله از تولید اطمینان حاصل کنند.

از دیگر اعضای کنسرسیوم می توان به برندهای LVMH مانند لویی ویتون و کریستین دیور اشاره کرد. این گروه به مشتریان خود گواهی الماس ارائه می دهد که توسط Aura ارائه می شود که ویژگی ها، منشأ و سفر هر سنگ را ذخیره می کند.

قابلیت کنترل وردیابی، به خصوص در رابطه با الماس، مدت‌هاست که چالشی برای صنعت جواهرسازی بوده است، زیراتلاش زیادی برای فروش الماس بدون دردسر تضمین کیفیت و اصالت کالا میکند.

Aura بر پایه بلاک چین اتریوم است و از Microsoft Azure استفاده می کند، در حالی که قراردادهای هوشمند ردیابی پروژه و زیرساخت بلاک چین توسط ConsenSys توسعه داده شده است. دیگر اعضای تامین مالی نیز شامل مرسدس بنز و کارتیه هستند.

جمع بندی

اگر از فعالان حوزه کریپتوکارنسی هستید باید بسیار خوشحال باشید زیرا سازنده‌گان و فعالان این حوزه تلاش‌های بسیاری برای گسترش فناوری بلاکچین در جای جای فعالیت‌های روزمره دارند.

تا کنون نیز بلاکچین به خیلی از سطوح زندگی انسان‌ها رخنه کرده و در آینده جایگزین بسیاری از صنایع خواهد شد. همانطور که در این مقاله از ارز هشت توضیح  دادیم، بسیاری از خلاء‌های حوزه پزشکی و مالی با گسترش فناوری بلاک چین در آنها در حال برطرف شدن هستند.

از آن جا که بسیاری به دنبال زندگی لوکس و مادی‌گرا در این برهه زمانی هستند. بلاک چین حتی از این موضوع نیز چشم نپوشانده و با تعداد زیادی از برند‌های لوکس دنیا برای ارائه خدمات با مشتریانشان در حال همکاری است.

برچسب:
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظرات