شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟ | بررسی معایب و مزایا

دسته بندی : آموزش ارز دیجیتال 8 آبان 1402

(Lightning Network) شبکه لایتنینگ بیت کوین، راه حلی مقیاس‌پذیر است که علاوه بر فعال کردن قابلیت انتقال در کوچکترین مقادیر بیت کوین به اندازه یک ساتوشی، حریم خصوصی تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد.

ارزهای دیجیتال هر کدام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که باعث می‌شوند نشود، آن‌ها را به راحتی هک کرد و یا شبکه‌شان را از کار انداخت. برای پایدار ماندن این ویژگی‌ها لازم است که این ویژگی‌ها را بررسی کرد، وظیفخ اداره این شبکه بر عهده نود‌ها است. توان عملیاتی نود‌ها محدود است. بنابراین برای ارز دیجیتال بیت کوین که هدف آن بزرگ است، تعداد تراکنش‌های پردازش شده در ثانیه آن پایین است.

در این راستا برای غلبه بر این محدودیت ذاتی که در فناوری بلاکچین وجود دارد، چندین راه حل به وجود آمد که یکی از آن‌ها شبکه لایتنینگ بیت کوین است. لایتنینگ نتورک وظیفه افزایش تعداد تراکنش‌های قابل پردازش در شبکه را بر عهده دارد.

در این مقاله از ارز هشت، می‌خواهیم تا بررسی کنیم شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست، چه معایب و مزایایی دارد و چگونه کار می‌کند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این قسمت از فناوری بلاکچین آشنا کنیم.


شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟


لایتنینگ نتورک که به اختصار آن را LN نیز می‌نامیم، شبکه‌ای است که هدف اصلی آن افزایش تسهیل عملکرد تراکنش‌های همتا به همتا روی یک بلاکچین است. شبکه لاتینگ مختص بیت کوین نیست و ارزهای دیجیتال دیگری همچون لایت کوین، اتریوم، ریپل، زد کش و استلار نیز از آن بهره می‌برند.

این شبکه به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به ثبت تراکنش‌ها در بلاک چین، معاملات را انجام دهند. لایتنینگ از شبکه بیت کوین جدا است و نودهای خود را دارد. با این وجود برای افزایش و بهبود عملکرد با زنجیره اصل این ارز دیجیتال در ارتباط است.

فعالیت شما در رابطه با تراکنش اولیه، در واقع نوعی ساخت قرار داد هوشمند (Smart Contract) با دیگر کاربران است. اسمارت کانترکت در این بخش شبیه به یک دفتر کل عمل می‌کند. این قرار داد هوشمند شما را قادر به نوشتن تعداد زیادی تراکنش در شبکه می‌نماید. نکته مهم این است که تراکنش‌ها فقط برای شما و همتایتان قابل مشاهده است و هیچ شخص دیگری به آن دسترسی ندارد. علاوه بر این هیچ کدام از شما نمی‌توانید در ساختار این تراکنش‌ها تغییر ایجاد کنید، یعنی امکان تقلب در آن وجود ندارد.

  • بنیان‌گذار شبکه لایتنینگ کیست؟

شبکه لایتنینگ برای اولین‌بار در سال 2015 در وایت‌پیپر Lightning Network توسط جوزف پون و تادئوس معرفی شد. از آن زمان تا کنون، تعدادی از تیم‌های برنامه‌نویسی و توسعه شبکه های رمزنگاری، از جمله c-lightning از Blockstream، lnd از Labs Lightning و Eclair از Acinq، با همکاری یکدیگر نسخه‌های مختلفی از این طرح را ارائه داده‌اند.


چرا و چه زمانی باید از شبکه لایتنینگ استفاده کنیم؟


تا به امروز لایتنینگ نتورک بهترین رویکرد مقایس‌پذیری شبکه بیت کوین بوده است. ایجاد تغییرات هماهنگ شده در اکوسیستم ارز پیچیده‌ای مانند بیت کوین بسیار دشوار است و ریسک بالقوه هاردفورک بیت کوین و باگ‌های عظیمی را به همراه دارد. بنابراین به دلیل وجود ارزش والا، تجربه و آزمایش روی آن شدیدا خطرناک است.

اگر این آزمایش را از بلاکچین دور کنید، انعطاف‌پذیری در شبکه بیشتر می‌شود. لذا اگر اتفاق خطرناکی رخ دهد، بازهم تاثیری بر شبکه بیت کوین نخواهد گذاشت. راه حل‌های لایه دو، هیچ کدام فرضیات امنیتی را که باعث فعال شدن شبکه می‌شوند را تضعیف نمی‌کنند.

البته هیچ اجباری هم برای استفاده از این راه حل نسبتا جدید وجود ندارد. چرا که بدون آن نیز تراکنش‌های درون زنجیره‌ای همواره به فعالیت خود ادامه می‌دهند. اما استفاده از شبکه لایتنینگ بیت کوین مزایای زیادی برای این ارز دارد. در ادامه برخی از این مزیت‌ها را بررسی می‌کنیم.


مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین:


یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که بیت کوین همواره با آن مواجه بوده است، مشکل مقیاس‌پذیری است. این مسئله به دلیل بالا بودن حجم محاسبات معاملات و کندی در برقراری ارتباطات بین خریدار و فروشنده، از جمله مواردی است که باعث ایجاد اختلال در پذیرش بیت کوین به عنوان یک راه‌حل پرداخت شده است.

برای درک بهتر از کندی شبکه بیت کوین، به این مثال توجه کنید: شبکه ویزاکارت در هر ثانیه قادر به پردازش ۲۴,۰۰۰ تراکنش است، در حالی‌که شبکه بیت کوین تنها قادر به انجام حدود ۵ تا ۷ تراکنش در ثانیه است.

راه‌حل: شبکه لایتنینگ

برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین، شبکه لایتنینگ به وجود آمد. این شبکه امکان انجام تراکنش‌های مختلف و کوچک‌تر را بدون ایجاد ازدحام در شبکه بیت کوین فراهم می‌کند. ایده اصلی در اینجا این است که تراکنش‌ها خارج از زنجیره‌ای انجام شوند. این به این معناست که تراکنش‌ها بین دو طرف به صورت مستقیم انجام می‌شود، بدون نیاز به تأیید همه کاربران در شبکه بیت کوین. این راه حل، به سرعت انجام تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند.

تأسیس Lightning Labs:

در سال ۲۰۱۶، تادئوس درایجا و جوزف پون (به همراه چندین مشارکت‌کننده دیگر) شرکت Lightning Labs را تأسیس کردند. این شرکت به توسعه شبکه لایتنینگ اختصاص یافت. در سال ۲۰۱۸، Lightning Labs به‌طور رسمی نسخه بتای شبکه لایتنینگ را روی شبکه اصلی بیت کوین پیاده کرد. در همین زمان، افراد مشهوری مانند جک دورسی، بنیان‌گذار توییتر، به پروژه پیوستند و توسعه شبکه لایتنینگ را حمایت کردند. او حتی قصد دارد در آینده از این تکنولوژی در توییتر نیز استفاده کند.

به‌طور خلاصه، شبکه لایتنینگ به عنوان یک راه‌حل نوین برای مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین و افزایش سرعت انجام تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌ها شناخته می‌شود.


شبکه لایتنینگ بیت کوین چگونه کار می‌کند؟


شبکه لایتنینگ یکی از روش‌هایی است که برای بهبود سرعت شبکه و در نتیجه انجام تراکنش‌ها از طریق بلاکچین بیت کوین ارائه شده است. در این روش پیشنهاد شده که نیازی به ثبت دقیق تراکنش‌ها در بلاکچین نیست. به‌جای آن، کانال‌های پرداخت امنی بین افراد ایجاد می‌شود تا بتوانند مقدار بیت کوین مد نظرشان را با سرعت بیشتری بیرون از شبکه اصلی بیت کوین، معامله کنند.

در شبکه لایتنینگ، هر دو نفر می‌توانند یک کیف پول مشترک ایجاد کنند که از طریق کلید عمومی هر دو نفر قابل دسترسی است و هرکدام از آنها می‌توانند به کیف پول واریز کنند. به این ترتیب، هر تراکنش در کانال‌های پرداخت به صورت غیرمستقیم در بلاکچین ثبت نمی‌شود. به‌عبارت دیگر، اطلاعات تراکنش‌ها در شبکه لایتنینگ ذخیره شده و بلاکچین تنها وقتی آپدیت می‌شود که کانال‌ها بسته شوند.

شبکه لایتنینگ بیت کوین

برای درک بهتر عملکرد این شبکه، از یک مثال استفاده می‌شود:

دو شخص الف و ب را در نظر بگیرید که می‌خواهند به طور منظم معاملات بیت کوین انجام دهند. آنها می‌توانند از صرافی‌های رمزنگاری برای انتقال رمزارز استفاده کنند، اما هر بار با مسائل کارمزد و زمان پاسخگویی مواجه می‌شوند.

با استفاده از شبکه لایتنینگ، هر دو نفر الف و ب می‌توانند یک کیف پول مشترک ایجاد کنند که از طریق کلید عمومی هر دو قابل دسترسی است. آنها مقداری بیت کوین در این کیف پول مشترک قرار داده و نیازی نیست که هر تراکنش در بلاکچین ثبت شود. به‌عبارت دیگر، اطلاعات تراکنش‌ها در شبکه لایتنینگ ذخیره می‌شوند و بلاکچین تنها وقتی آپدیت می‌شود که کانال‌ها بسته شوند.


آینده شبکه لایتنینگ بیت کوین


شبکه لایتنینگ در حال حاضر بیت کوین را به عنوان یک ابزار مبادله واقعی معرفی می‌کند، اما رشد آن هنوز به آرامی و بی‌سر و صدا ادامه دارد. اغلب توجه افراد فعال در جامعه بیت کوین به پیشرفت این شبکه و میزان پذیرش آن معتدل بوده‌است. خارج از این جامعه کوچک، کمتر کسی با تعداد کانال‌ها و کاربران لایتنینگ و پیشرفت‌های مداوم آن آشنا است. با اخذ بیت کوین به‌عنوان پول رسمی توسط دولت السالوادور از ژوئن ۲۰۲۱، این شرایط کمی به نفع لایتنینگ تغییر کرده‌اند.

پیش‌تر، اقتصاد السالوادور وابستگی زیادی به حواله‌های بانکی از مهاجران این کشور داشت. افراد شاغل در ایالات متحده، درآمد خود را از طریق حواله‌های بانکی و با هزینه و زمان زیاد به السالوادور ارسال می‌کردند. در حال حاضر السالوادور می‌تواند با استفاده از اپلیکیشن Strike به بزرگ‌ترین پایگاه کاربری شبکه لایتنینگ تبدیل شود.

بر اساس گزارش‌ها، ۲۵% از جمعیت بزرگسال السالوادور، کاربران کیف پول‌های لایتنینگ هستند. این روند ممکن است سایر کشورهای مشابه السالوادور را نیز ترغیب کند تا لایتنینگ را بپذیرند. به‌خصوص در کشورهایی که اقتصادشان وابسته به حواله‌های بانکی بین‌المللی است.

یک نقطه عطف مهم در این راه، افزودن سرویس پاداش‌دهی با بیت کوین در توییتر است. این امکان به کاربران توییتر اجازه می‌دهد تا محتواهای مورد علاقه‌شان را با استفاده از تراکنش‌های کوچک بیت کوین پاداش دهند.

علاوه بر این رویدادهای بزرگ، گام‌های مهمی در توسعه زیرساخت لایتنینگ در حال انجام است. شرکت بلاک‌استریم قصد دارد نسخه‌ای اختصاصی از شبکه لایتنینگ با نام c-Lightning را پیاده‌سازی کند. این نسخه با استفاده از زبان برنامه‌نویسی C ساخته شده‌است. همچنین، ارز دیجیتال لایت کوین نیز در حال توسعه نسخه‌ای خاص از شبکه لایتنینگ برای خود است. این شبکه نسبت به لایتنینگ بیت کوین کوچک‌تر و به‌ آرامی در حال رشد است.


نتیجه‌گیری:


در حال حاضر، سیستم‌های استفاده‌شده برای تراکنش‌های غیرمتمرکز کند و پرهزینه هستند. استفاده از شبکه لایتنینگ می‌تواند تراکنش‌های غیرمتمرکز را سریع‌تر، ارزان‌تر و کارآمدتر کند. این شبکه می‌تواند تراکنش‌های بلاکچین را بهبود بخشد و همچنین قابلیت رقابت با سیستم‌های مالی متمرکز را فراهم کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نظرات