نهنگ ارز دیجیتال چیست؟

دسته بندی : آموزش 14 آذر 1401

نهنگ ارز دیجیتال اصطلاحی آشنا در حوزه رمزارزها است، کسی را پیدا نمی‌کنید که وارد کریپتوکارنسی شده باشد اما از تاثیر نهنگ‌ها، این موجودات عظیم جسته بر بازار ارز دیجیتال بی خبر باشد.

دراین مقاله از ارزهشت، به تمامی سوالات شما در خصوص نهنگ‌ها، بزرگترین بازیگران دنیای رمز ارز و نحوه‌ی تحت تاثیر قرار گرفتن بازار‌ها توسط آنها خواهیم پرداخت.

نهنگ‌ ارز دیجیتال چیست؟

چرا نهنگ؟ عظمت، وجه تشابه بین نهنگ‌های اقیانوس(بزرگترین موجود آبزی) و بازار کریپتو است، چرا که در حوزه ارز‌های رمز نگاری شده نیز کسانی‌ که بیشترین سرمایه را در یک یا چند رمزارز دراختیار داشته باشند، نهنگ(Whale) می‌نامیم.

نهنگ‌ می‌تواند یک فرد ثروتمند، نهاد یا سازمانی باشد که با میزان ارزی که در اختیارش است، توانایی آن را دارد که به راحتی در بازار آن رمز ارز، به نفع خود نوساناتی را ایجاد کنند.

آیا نهنگ‌ها قابل شناسایی‌اند؟

در حالت کلی سرمایه‌گذاری در دنیای کریپتو به نحوی است که کسی متوجه پیوند مستقیم حساب شما با خودتان نخواهد شد. اما برخی از افراد آدرس خود را عمومی کرده‌اند و با توجه به داده‌های بلاک‌چین آنها می‌توان هویتشان را با در نظر گرفتن بالا بودن مقدار خرید آن‌ها از یک ارز، شناسایی کرد.

یکی از کوین‌هایی که نهنگ‌های شناخته‌ شده‌ای دارد، بیتکوین(BTC) است. به نظر می‌رسد ساتوشی ناکاماتو(Satoshi Nakamoto) خالق این کوین چیزی حدود 1% از BTC را دراختیار داشته باشد. باید این نکته را در نظر گرفت که در هر رمز ارزی ممکن است نهنگ وجود داشته باشد ومختص به رمزهای خیلی شناخته شده مثل بیت‌کوین و اتریوم نیست.

چرا بررسی رفتار نهنگ ارز دیجیتال اهمیت دارد؟

موضوع این است که در بازار رمز ارز قیمت‌ها عمدتا برمبنای عرضه و تقاضا تعیین می‌شوند. از آن‌جاییکه سرمایه زیادی در دست نهنگ‌ها وجود دارد، میتوانند با خرید و فروش کوین‌هایی که در اختیارشان است، یعنی با ایجاد عرضه و تقاضای کاذب باعث سیر صعودی یا نزولی آن ارز شوند.

نهنگ ارز دیجیتال

روش کار نهنگ‌ ارز دیجیتال

روش های رایج فعالیت نهنگ‌ها 3 نوع است:

  • کاهش یا دامپ قیمت (PRICE DUMPING):

برای اینکه یک نهنگ بخواهد تعداد بیشتری از رمز ارز مورد نظر خود را با قیمت پایین‌تری به دست بیاورد از تکنیک دامپ استفاده می‌کند.

به این صورت که بخش زیاد یا تمام سهم خود از آن ارز را با قیمت کمتری وارد بازار می‌کند. در این حالت، عرضه کوین مورد نظر افزایش می‌یابد، بنابراین قیمت آن کاهش خواهد یافت، توجه کنید که نهنگ ارز دیجیتال در این وضعیت می‌داند که بازار توانایی خرید تمام دارایی او را ندارد.

با نزولی شدن بازار آن ارز، نهنگ نیز می‌تواند به هدف خود برسد و تعداد بیشتری از آن کوین را با قیمت پایین‌تر به دارایی‌هایش اضافه کند.

  • افزایش یا پامپ قیمت (PRICE PUMPING):

هنگامیکه نهنگ ارز دیجیتال خواستار افزایش قیمت ارز مورد نظر خود باشد. مشابه با حالت دامپینگ عمل میکند با این تفاوت که تمامی سرمایه‌ای که در دسترس دارد را با قیمتی بالا‌تر وارد بازار می‌کند. در این حالت قیمت ارز مورد نظر بالا خواهد رفت که به بازار سیگنال طلایی‌ترین زمان برای خرید را می‌دهد.

خیلی از تریدر‌های تازه‌کار با دیدن این قیمت‌ها تصور می‌کنند که اکنون زمان خرید است و در دام نهنگ‌ها می‌افتند. همین موجب می‌شود که ارز را در قیمتی غیر واقعی که ساخته بازیگر حرفه‌ای بازار یعنی نهنگ بوده، بخرند.

  • استراتژی دیوار فروش (sale wall):

یکی دیگر از راه‌های بلعیدن سرمایه درارزهای نوپا استفاده ازاستراتژی دیوار فروش است. نهنگ‌های ارز دیجیتال با استفاده از سرمایه و رانت اطلاعاتی که دارند، در بازارهای کوچکی که میدانند در آینده نزدیک شکوفا میشوند، سرمایه گذاری می‌کنند.

در این حالت آنها با پایین نگه‌داشتن تصنعی قیمت‌ها، موقعیت خود را در بازار تثبیت می‌کنند. روش کلی کار به این صورت است که، آنها در ابتدا تعداد زیادی از ارز مورد نظر خود را در قیمت پایین میخرند. هر اتفاقی که در بازار بیافتد نهنگ‌ها اقدام به فروش نمی‌کنند(قیمت‌ها را به صورت تصنعی پایین نگه‌ می‌دارند).

در این شرایط باقی افراد در بازار احساس نا امنی می‌کنند و شروع به فروش کوین خود در قیمت پایین می‌کنند. در نتیجه نهنگ‌ها تمام ارزهای موجود را می‌خرند و با برداشتن دیوار فروش باعث ایجاد قیمت‌های بالا در بازار خواهند شد.

چگونه نهنگ ارز دیجیتال را شناسایی کنیم؟

نهنگ‌های رمز ارز به گونه‌ای فعالیت می‌کنند که حتی قوی ‌ترین و حرفه‌ای ترین ترید‌ها و فعالان حوزه‌ی کریپتو نیز متوجه معاملات آنها نخواند شد. برای مثال آن‌ها هیچ‌گاه تمام سرمایه خود را وارد بازار نمی‌کنند.

آنها از قبل با نرخ‌هایی متفاوت در صرافی‎ها سفارشات را ثبت می‌کنند و نرخ جدیدی ارائه می‌کند. در نتیجه میتوانند در کمتر از ۳۰ دقیقه، حجم زیادی از رمز ارزها‌ را در اختیار عموم قرار دهند.

گاهی اوقات با دنبال کردن آمار خرید فروش می‌توانید متوجه برخی از اقدامات نهنگ‌های ارز دیجیتال بشوید. مثلا با ناپدید شدن سفارش خرید بزرگی از لیست خرید در صرافی‌ها میتوان حدس زد که نهنگی در حال خالی کردن حساب خود است.

نهنگ ارز دیجیتال

انواع نهنگ ارز دیجیتال

صرافی‌های بزرگ:

نوع اولیه نهنگ‌ها صرافی‌های بزرگ هستند که مقدار زیادی از ارز مورد نظر را در اختیار دارند. علت آن هم بودجه هزاران یا حتی میلیون‌ها کاربری است که آنها در دست دارند. مثلا درباره بیتکوین می‌توان به صرافی‌های هیوبی، بایننس و بیترکس که بزرگترین کیف پول‌ها را در اختیار دارند، اشاره کرد.

افراد ثروتمند:

بسیاری از افراد ثروتمند از جمله ساتوشی ناکاماتو، خالق بیت کوین یا ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم جزو تاثیر‌گذار‌ترین افراد بر قیمت در حوزه ارز دیجیتال هستند.

استیبل کوین‌های بزرگ:

استیبل کوین‌های بزرگ مانند تتر نیز نوعی دیگر از نهنگ‌های بازار به شمار می‌آیند. که به دلیل موقعیت متفاوتی که دارند می‌توانند در طول روز چندین بار توکن‌ها را ایجاد یا تخریب کنند.

کلاهبرداران:

یکی دیگر از بزرگترین نهنگ‌های دنیای ارز دیجیتال، کلاهبرداران هستند. که از طریق ثبت آدرس‌های متفاوت پول‌های هنگفتی را به جیب زده‌اند. از آنجا که نمی‌شود آنها را ردیابی کرد، میتوانند سال‌ها به کار خود ادامه دهند. تنها کاری که قابل انجام است، پیگیری حساب‌های آنها توسط صرافی‌ها و بلاک کردن آنها به محض روییت هشدار ایجاد نهنگ بزرگ (WhaleAlert.io) می‌باشد.

افراد پیشرو در خرید ارز دیجیتال:

دسته آخر افرادی هستند که جزو اولین کسانی‌ بودند که در زمان ورود ارز رمز نگاری شده به دلیل پایینبودن قیمت آن، اقدام به خرید مقدار زیادی از آن کرده‌اند.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله از ارز8 توضیح دادیم، نهنگ‌های ارز دیجیتال آن دسته از افراد یا سازمان‌هایی هستند. که به دلیل داشتن مقدار قابل توجهی از یک ارز، توانایی ایجاد نوسان در بازار به نفع خودشان را دارند.

درادامه با نحوه‌ی فعالیت آنها از طریق استراتژی دیوار فروش، دامپ یا پامپ قیمت آشنا شدیم وهمینطور با تقسیم بندی نهنگ‌ها به 4 دسته، خطرناک‌ترین نوع آنها یعنی کلاهبرداران را شناختیم. روش شناسایی و غیر فعال کردن این نهنگ‌ها تا حدودی توسط صرافی‌ها قابل پیگیری است. در مجموع شما با شناسایی نهنگ‌ها و اطلاع از چگونگی فعالیت آنها تا حدودی خواهید توانست که از تله‌های قیمتی آنها مطلع شوید.

برچسب:
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]

نظرات